Galeria Foto

NIE WSZYSTKO, CO ZNAJDZIESZ W LESIE, JEST BEZPIECZNE

Teren Mierzei Wiślanej nadal ma niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej, gdzie podczas wędrówek leśnych grzybiarze odnajdują bomby lotnicze, granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie. Nowodworscy policjanci ostrzegają przed niewybuchami, które nawet po kilkudziesięciu latach stanowią zagrożenie.

Policjanci co jakiś czas otrzymują zgłoszenia o odnalezionych w lesie niewybuchach. Mimo że pochodzą one przede wszystkim z czasów II wojny światowej, stwarzają nadal niebezpieczeństwo. Na terenie Mierzei Wiślanej możemy wyróżnić różne rodzaje niewybuchów, takie jak, bomby lotnicze, granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie, pociski rakietowe. Zabezpieczenia, które powodowały, że pociski nie wybuchały, są znacznie skorodowane i tym bardziej wrażliwe na jakikolwiek ruch, czy dotyk.


W Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim jest kilku policjantów, którzy są przeszkoleni z rozpoznania minersko- pirotechnicznego. W tym gronie jest również kobieta, asp. Aleksandra Hofmann, która jest dzielnicową Posterunku Policji w Krynicy Morskiej. Funkcjonariuszka, przyjeżdżając na miejsce, w którym znajduje się prawdopodobny pocisk, odpowiada za odpowiednie zabezpieczenie danego terenu oraz rozpoznanie niebezpiecznego obiektu. Wiedzę, którą posiada, musi przekazać dla saperów, którzy uzyskując od niej szczegółowe informacje wiedzą, z jakim zagrożeniem mają do czynienia, dzięki temu na miejsce przyjeżdżają już z odpowiednim sprzętem do danego niewybuchu.

 

 

 

Jeżeli znajdziesz niewybuch, nie dotykaj go!

- nie próbuj go  przesuwać, przemieszczać, ponieważ jakikolwiek ruch może spowodować wybuch!

- jest to realne zagrożenie dla życia!

- odsuń się na bezpieczną odległość!

- jeżeli znajdują się inne osoby w okolicy, poinformuj je o niebezpieczeństwie, aby również nie podchodziły do niewybuchu

- należy zadzwonić na numer alarmowy 112!

- Informując w/w organa należy:

- precyzyjnie określić miejsce odnalezienia

- określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość!

Powrót na górę strony