Wiadomości

Piękna pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą. Nowodworscy policjanci apelują o rozwagę!

Data publikacji 18.06.2021

Nadchodzący okres wakacyjny z pewnością zachęci do wypoczynku nad wodą. Niestety, brak ludzkiej wyobraźni, lekkomyślność, brawura czy alkohol często są przyczynami nieszczęśliwych wypadków.

Pomimo wieloletnich działań edukacyjnych wciąż dochodzi do wielu utonięć. Sezon wakacyjny jeszcze na dobre się nie rozpoczął, niestety już na początku czerwca w miejscowości Stegna młody mężczyzna, był pierwszą ofiarą utonięcia. Piękna pogoda i wysoka temperatura zachęca turystów do tłumnego przyjazdu nad morze. Apelujemy również o rozwagę podczas podróży, ponieważ w weekendy możemy zaobserwować wzmożony ruch na drogach. Każdego roku policjanci w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie osób wypoczywających nad wodą prowadzą liczne kontrole. Niektóre z nich będą wymagały intensywnej służby policyjnych wodniaków. Musimy jednak pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co warto zapamiętać? Kilka porad policjantów:

– Kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych, bo bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Zwłaszcza w takich miejscach dochodzi do utonięć!!!

– Na basenach i kąpieliskach stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów.

– Nie wchodź  do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego.

– Wchodząc do wody, stopniowo schładzaj  organizm. Nie pływaj w wodzie poniżej 14 stopni (optymalna to 22-25 stopni).

– Nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku, ponieważ zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu.

– Nie pływaj  również na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia organizm.

– Nie wchodź do wody po zmroku.

– Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.

– Nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Zabrania się  w takich miejscach skakać „na główkę”, ponieważ dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

– W żadnym wypadku nie wchodź do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach.

– Korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej.

– Dzieci do lat 7 korzystają z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Warto żeby miały złożone dmuchane rękawki, które pomogą  utrzymać im się na wodzie.

– Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują tam zawirowania wody lub zimne prądy.

– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

Nieprzestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa może zakończyć się tragedią. To właśnie brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i możliwości, pływanie w miejscach zabronionych, skoki na „główkę”, czy alkohol należą do głównych przyczyn  utonięć. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych!

 

Powrót na górę strony