Jak uniknąć włamania do mieszkania lub domu?
Do włamań najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także, kiedy jesteśmy w pracy. Złodzieje mają bardzo dobre rozeznanie, ponieważ długo obserwują obiekt, zanim go okradną. Wykorzystują brak zabezpieczeń i ostrożności właścicieli domów i mieszkań, często łupem pada dorobek całego życia.
W domu lub mieszkaniu gromadzimy dorobek całego swojego życia, jest to wielka zachęta dla włamywaczy. Stosując odpowiednie zabezpieczenia, możemy uniknąć włamania. Złodziej najczęściej planuje kradzież z włamaniem nocą, gdy właściciele posesji śpią. Do włamań dochodzi również podczas urlopów, długich weekendów, ferii, a także, kiedy domownicy są w pracy. Złodziej przede wszystkim przed włamaniem jakiś czas obserwuje właścicieli i obiekt, do którego się włamie. Dzięki temu pozyskuje cenne informacje na nasz temat, może opracować taktykę działania, aby w dogodnym momencie dokonać kradzieży z włamaniem. Ważne, aby dom był odpowiednio zabezpieczony, dzięki temu włamywacz może nie być zainteresowany włamaniem do naszego domu.
Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?
- Dokładne zabezpiecz pomieszczenia: mieszkania, budynków gospodarczych, piwnic.
- Pamiętaj o zamknięciu okien, balkonów, drzwi.
- Zamontuj dodatkowe zabezpieczenie np. system antywłamaniowe, dodatkowe zamki, rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice – dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić.
- Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką.
- Pomyśl o odpowiednim oświetleniu w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych.
- Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do mieszkania, oferujących różne przedmioty np. złoto, dywany, sprzęt AGD i RTV oraz osób oferujących różne usługi, typu nowy telefon czy abonament telewizyjny.
- Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, nie sygnalizuj swej nieobecności. Poproś zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś jest w mieszkaniu.
- W samochodzie nie pozostawiaj cennych przedmiotów. Złodzieje kradną wszystko, co ma wartość. Przykładem tego może być włamanie do samochodu i kradzież uchwytu na telefon komórkowy czy nawigację.
Jeśli dojdzie do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj policję. Nie utrudniaj pracy policjantów i nie zacieraj śladów! W takiej sytuacji zadzwoń pod nr 112