Wiadomości

„Nosisz odblask? – Żyjesz!” [FILM]

Data publikacji 29.10.2021

Nowodworscy policjanci, dbając o bezpieczeństwo pieszych, cyklicznie przeprowadzają akcje wręczania uczestnikom ruchu odblasków.

Nadeszła jesień. Dzień jest coraz krótszy, a za oknem coraz szybciej robi się ciemno i ponuro. W okresie jesienno–zimowym widoczność na drodze bardzo się pogarsza. Po ciemku, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z przeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Pieszego czy rowerzystę dostrzegają w ostatniej chwili. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej.


Nowodworscy policjanci wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo pieszych, dlatego wręczają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe, a także latarki rowerowe. Wszyscy chętnie przyjmują odblaski. Mundurowi zapowiadają, że to nie są jednorazowe akcje. Działania są przeprowadzane przez cały okres jesienno-zimowy.

sierż. szt. Karolina Figiel KPP w Nowym Dworze Gdańśkim
Powrót na górę strony