Wiadomości

Przygotowanie auta do zimy.

Data publikacji 03.12.2021

W okresie jesienno- zimowym często wychodzą błędy niewłaściwego wyposażenia oraz przygotowania naszego pojazdu do niskich temperatur oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Policjanci przypominają podstawowe zasady o których warto pamiętać zanim zaskoczy nas zima.

Zmiana opon na zimowe

W warunkach naszego kapryśnego, środkowoeuropejskiego klimatu kierowcy powinni umieć jednoznacznie określić, kiedy zmiana opon na zimowe jest konieczna. Zdaniem wielu ekspertów „zimówka” znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe różnią się już na pierwszy rzut oka wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.

Pamiętajmy, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków! Aby w warunkach jesienno-zimowych zminimalizować ryzyko wypadku drogowego, zachęcamy do tego aby dobierać ogumienie odpowiednie do pory roku. Jednak nim to zrobimy, warto również wcześniej dokładnie sprawdzić, czy zeszłoroczny komplet opon zimowych wraz z felgami nadal nadaje się do bezpiecznej eksploatacji.

Kierowco, jeśli wciąż nie zmieniłeś opon w swoim aucie, najwyższy czas umówić się do warsztatu!


Kontrola stanu technicznego

Bezpieczna jazda, to m.in. sprawny samochód. Dlatego warto sprawdzić swoje auto pod względem technicznym w autoryzowanych stacjach obsługi. Są jednak pewne elementy, o które spokojnie możemy zadbać sami, sprawdzając je w ramach codziennej obsługi naszego samochodu.

Zwróćmy m.in. uwagę na stan piór wycieraczek, gdyż źle oczyszczona szyba może ograniczać nam widoczność poprzez niedokładne zbieranie wody. Sprawdźmy też, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy sprawny jest sygnał dźwiękowy. Letnie dywaniki samochodowe nie sprawdzają się w sezonie zimowym. Przepuszczają wodę, która zatrzymuje się pod wykładziną podłogi i powoduje parowanie szyb. Radą na to będzie wymiana ich na gumowe.

Warto mieć ze sobą zapasowy komplet podstawowych żarówek. Zimą w samochodzie powinna też znaleźć się skrobaczka do szyb i szczotka do odśnieżania. Brak płynu w spryskiwaczach również może bardzo utrudnić nam drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętajmy o tym, że płyn do spryskiwaczy, czy też chłodnicy musi być przystosowany do minusowej temperatury.

Policjanci przypominają też, że niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Kierowca przed wyruszeniem w trasę, dla odpowiedniej widoczności, ma też obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb.

Powrót na górę strony