Wiadomości

POLICJANCI EWAKUOWALI Z PLAŻY TURYSTÓW ORAZ ZABEZPIECZALI MIEJSCE DETONACJI MINY Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ [FILM]

Data publikacji 24.02.2022

Ostatnie silne sztormy odsłoniły na plaży w miejscowości Piaski minę okrętową z czasów II wojny Światowej. Z uwagi na rozmiar pocisku i prawdopodobną siłę rażenia konieczna była ewakuacja turystów oraz zabezpieczenie miejsca detonacji na odcinku 2 kilometrów

W poniedziałek nowodworscy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o odnalezieniu na plaży miny okrętowej. Policjanci z Posterunku w Krynicy Morskiej zabezpieczyli miejsce oraz ewakuowali turystów z plaży na odległości około 2 kilometrów. Jak się okazało, była to mina morska mająca wagę około 600 kg, prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. Na miejsce przyjechał Patrol Saperski z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, który detonował ładunek na plaży. Teren w okolicy 2 kilometrów wraz z policjantami zabezpieczała również Straż Graniczna, OSP Krynica Morska oraz Urząd Morski.Zdarzenie było pod nazorem dzielnicowej z Krynicy Morskiej asp. Aleksandry Hofmann, ktróra ma specjalistyczne przekoszlenie minersko- pirotechniczne.

Policjanci często otrzymują zgłoszenia o odnalezionych na plaży niewybuchach, w szczególności po silnych sztormach na plażach, odsłaniane są niebezpieczne pozostałości z czasów wojny. Na terenie Mierzei Wiślanej możemy wyróżnić różne rodzaje niewybuchów, takie jak bomby lotnicze, granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie, pociski rakietowe. Zabezpieczenia, które powodowały, że pociski nie wybuchały, są znacznie skorodowane i tym bardziej wrażliwe na jakikolwiek ruch.

Jeśli znajdziesz niewybuch, NIE DOTYKAJ GO!

- nie próbuj go przesuwać, przemieszczać, ponieważ jakikolwiek ruch może spowodować wybuch!

- jest to realne zagrożenie dla życia,

-odsuń się na bezpieczną odległość!

- jeżeli znajdują się inne osoby w okolicy, poinformuj je o niebezpieczeństwie, aby również nie podchodziły do niewybuchu,

- należy zadzwonić na numer alarmowy 112! Musisz precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd gabaryty, ilość!

 

 

 
Zdjęcia i montaż filmu: sierż. szt. Karolina Figiel KPP w Nowym Dworze Gdańskim

 

Powrót na górę strony