Wiadomości

WZMOŻONE DZIAŁANIA POLICJANTÓW PODCZAS MAJÓWKI [ FILM ]

Data publikacji 29.04.2022

W weekend majowy jak co roku na Mierzeję Wiślaną wybierają się tłumy turystów, co zawsze powoduje zatory drogowe. Nasi policjanci nadzorują ruch drogowy, aby dla każdego z nas zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy także powinni zadbać o to, by ich podróż przebiegła spokojnie i bezpiecznie.

Wypoczywając, nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy, czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny.


Majówka na drogach
Policjanci ruchu drogowego jak co roku będą czuwać nad porządkiem w ruchu drogowym i bezpieczeństwem jego uczestników, wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Dlatego tak jak policjanci, spodziewając się wzmożonego ruchu aut, tak kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej aktywności policjantów, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy i dochodzi do zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, do jakiej rozpędzają auta to, jak przewożą pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) i czy robią to dopuszczonymi do ruchu samochodami. Kontroli mogą spodziewać się też użytkownicy motocykli, dla których również sezon właśnie się rozpoczyna.

 

Zdjęcia i montaż filmu : sierż. szt. Karolina Figiel KPP w Nowym Dworze Gdańskim

 

 

 


Majówka poza domem
Wyjeżdżając z domu na weekend majowy, zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenia swojego mienia. Niestety są osoby, które mogą chcieć wykorzystać nieobecność domowników i włamać się do środka. Dlatego przed opuszczeniem domu czy mieszkania, dokładnie sprawdźmy, czy pozamykane są okna, drzwi, a zawory wody i gazu zakręcone. Jeżeli mamy zaufanych sąsiadów, przekażmy im informacje o naszym wyjeździe i pozostawmy kontakt do siebie. Ze sobą zabierzmy jedynie niezbędne przedmioty i dokumenty, a wartościowe przedmioty oraz gotówkę i karty płatnicze zawsze miejmy w zasięgu wzroku i dłoni.

Majówka w lesie
Wchodząc do lasu, poruszajmy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę, nie zbliżajmy się do niego. Jeśli to ono idzie w naszym kierunku, zatrzymajmy się i poczekajmy lub zróbmy powoli kilka kroków do tyłu. Jeśli widzisz ranne albo potrzebujące zwierzę skontaktuj się z odpowiednimi służbami, które pomagają zwierzętom. Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt! To dla nich niezdrowe.
• Nie rozpalajmy ognisk w lesie i jego pobliżu.
 • zauważając pożar – dzwońmy po straż pożarną. Nie podchodźmy do ognia.

Wyprawa rowerowa
• Starajmy się nie podróżować solo.
• Zawsze jeździmy w kasku.
• Miejmy przy sobie apteczkę.
• Sygnalizujmy ręką kierunek, w którym chcemy jechać.
• Zwalniajmy na krętych drogach.
• Słuchajmy i obserwujmy, czy nie zbliża się do nas inny pojazd, czy nie nadjeżdża pociąg lub tramwaj.
Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu przed wyjściem telefonu lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.

Majowy weekend na Mierzei Wiślanej to zawsze wzmożony ruch. Apelujemy do wszystkich użytkowników drogi o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Powrót na górę strony