Wiadomości

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym aucie! to śmiertelna pułapka!

Data publikacji 24.05.2023

Samochód pozostawiony na słońcu szybko przestaje być bezpiecznym schronieniem i zmienia się w prawdziwą pułapkę. Nowodworscy policjanci postanowili przypomnieć, by nie zostawiać w autach dzieci lub zwierząt.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Nawet do 50-60 stopni Celsjusza może sięgać temperatura w rozgrzanym samochodzie. Pozostawiona uchylona szyba w pojeździe wcale nie poprawia temperatury panującej wewnątrz samochodu, tak samo jak pojazd pozostawiony w miejscu zacienionym. Wówczas temperatura obniża się tylko o kilka stopni, co wcale nie zwiększa bezpieczeństwa dziecka czy zwierzęcia w nagrzanym wnętrzu samochodu.

Podczas upałów każda reakcja jest ważna, dlatego należy zwracać uwagę, czy w zaparkowanych samochodach nie znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy. Funkcjonariusze przypominają, by nie bać się reakcji, ponieważ zdecydowane działanie może uratować czyjeś życie. Prawo pozwala nam zniszczyć mienie, bez ponoszenia żadnych konsekwencji, jedynie w stanie wyższej konieczności. Reagujemy więc przede wszystkim wtedy, kiedy zwierzakowi lub dziecku zamkniętemu w aucie może stać się krzywda. W każdym takim przypadku należy zadzwonić policję i straż miejską oraz w pogotowie ratunkowe.

Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu życie najbliższej nam osoby!!

Nie bądźmy obojętni, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. Reagujmy! O sytuacji poinformujmy Policję czy inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia

Powrót na górę strony