Wiadomości

ROWERZYŚCI I PIESI – PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH I PRZEJŚCIA SUGEROWANE

Data publikacji 20.06.2023

Nie każde miejsce na drodze dla rowerów jest przejściem dla pieszych! Nie w każdym miejscu na tej drodze piesi mają pierwszeństwo! Może dojść do tego, że osoby piesze mogą wtargnąć pod pędzący rower, czy hulajnogę elektryczną! Co zatem mówią o tym wszystkim przepisy?

Zgodnie z art. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

  • PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH – to powierzchnia jezdni, DROGI DLA ROWERÓW lub torowiska, przeznaczona do przekraczania tych części drogi przez pieszych, OZNACZONĄ ODPOWIEDNIMI ZNAKAMI DROGOWYMI.

 

 

  • PRZEJŚCIE SUGEROWANE – NIEOZNAKOWANE, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, DROGI DLA ROWERÓW lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych

 

Zgodnie z załącznikiem nr 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, pkt. 5.2.6.1 znak D-6 „przejście dla pieszych” stosuje się w celu oznaczenia miejsca przeznaczonego do przechodzenia pieszych w poprzek drogi. Powierzchnię przejścia stanowi część drogi wyznaczona znakiem poziomym P-10.

                                                             

       Znak D-6                                                     Znak P-10

 

 

Natomiast zgodnie z pkt. 5.2.6.3 powyższego rozporządzenia, znak D-6 NALEŻY STOSOWAĆ PRZY WSZYSTKICH PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH.

Jeżeli nawierzchnia jezdni nie nadaje się do umieszczenia znaku poziomego oznaczającego przejście dla pieszych, a istnieje potrzeba ustalenia przejścia, przejście to można wyznaczyć TYLKO ZNAKAMI D-6, umieszczając je po obu stronach drogi. Zaleca się, aby były to znaki dwustronne.

Jak możemy zauważyć powyżej, różnicą w obu tych przejściach jest to, że przejście sugerowane nie jest oznaczone znakami drogowymi pionowymi, a więc PIESZY NIE MA W TYM MIEJSCU PIERWSZEŃSTWA!

Do niebezpiecznych zdarzeń drogowych dochodzi, gdy pieszy wejdzie bezpośrednio przed jadący pojazd – rower, hulajnogę elektryczną, UTO – urządzenie transportu osobistego (seegway, itp.).

Pamiętajmy, że PIESZEMU ZABRANIA SIĘ (zgodnie z art. 14 PRD) m.in. wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów BEZPOŚREDNIO PRZED JADĄCY POJAZD, W TYM RÓWNIEŻ NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH.

Kierujący pojazdem, w tym rowerem (zgodnie z art.. 26 PRD) „…zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ, ZMNIEJSZYĆ PRĘDKOŚĆ tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście…”.

Pliki do pobrania

  • 419.7 KB
Powrót na górę strony