Wiadomości

21 FINAŁ WOŚP - POLICJANCI RADZĄ JAK UNIKNĄĆ PRZYKRYCH INCYDENTÓW

Data publikacji 09.01.2013

Policjanci z nowodworskiej jednostki radzą jak uniknąć przykrych incydentów w trakcie trwania 21 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

21 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 13 – go stycznia. Pieniądze zgromadzone w tym roku w czasie akcji przeznaczone będą na ratowanie życia dzieci oraz godną opiekę medyczną seniorów. Zbiórkę pieniędzy wspiera aż 120 tysięcy wolontariuszy działających przy 1700 sztabach.

W tym dniu również na ulicach i w innych miejscach publicznych naszego powiatu kwestować będą młodzi wolontariusze, z energią i pasją włączający się do akcji.

Aby 21 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegł w całym powiecie nowodworskim bezpiecznie i radośnie, w atmosferze dobrej zabawy, policjanci przypominają zarówno wolontariuszom, jak i potencjalnym ofiarodawcom podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z niedzielnym wydarzeniem.

Upewnij się, że osoba do której puszki wrzucasz pieniążki rzeczywiście jest wolontariuszem. 

Jak wygląda wolontariusz?

Wolontariusz ma ze sobą puszkę z banderolą PWPW, naklejki – czerwone serduszka oraz identyfikator, na którym znajduje się: imię i nazwisko wolontariusza, jego zdjęcie, hologram i numer zbiórki. Wolontariusze nie powinni chodzić pojedynczo, a więc spodziewajmy się 2 – 3 osobowych grup młodzieży. Wolontariusze, którzy nie ukończyli 16 roku życia powinni kwestować z opiekunem.

W przypadku podejrzenia, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką prosimy o kontakt z policją.

Wolontariusze! Swoją energią i bezinteresownym zaangażowaniem wspieracie szczytny cel. W czasie zbiórki zadbajcie też swoje bezpieczeństwo. Oto kilka prewencyjnych porad: co zrobić aby nie paść ofiarą przestępstwa lub innych niemiłych incydentów.

  • Unikajcie miejsc mało uczęszczanych, nieoświetlonych, uznawanych za niebezpieczne.
  • Nie prowadźcie zbiórki samodzielnie, lecz zbierajcie się w grupy, która już sama z siebie daje większe gwarancje bezpieczeństwa.
  • Dobrze, jeżeli posiadacie telefon komórkowy, z którego w każdej chwili będziecie mogli wezwać pomoc.
  • W czasie zbiórki nie rozmawiajcie z przypadkowymi osobami na temat kwoty jaką do tej pory udało wam się zebrać. Nie zostawiajcie też pod żadnym pozorem puszki z pieniędzmi bez nadzoru, gdyż osoby o nieuczciwych zamiarach mogą obserwować was wyczekując tylko takiej okazji do kradzieży.  
  • Jeżeli obserwujecie jakieś podejrzane zachowanie, wydaje wam się, że ktoś może chcieć zabrać wam puszkę lub ma inne złe zamiary – niezwłocznie powiadomcie o tym policję. Numery telefonów alarmowych to 997 lub 112.
  • Jeżeli niestety już dojdzie do przestępstwa np. ktoś będzie próbował was napaść, wyrwie wam puszkę z pieniędzmi: krzyczcie, głośno wzywajcie pomocy, szukajcie wokół siebie innych osób, które mogą wam pomóc i jak najszybciej powiadomcie o tym policję. Starajcie się zapamiętać, jak najwięcej szczegółów: np.  z wyglądu napastników, ich sposobu działania,  to w jakim kierunku uciekli, do jakiego samochodu wsiedli. Pamiętajcie też, że wasze zdrowie i życie jest wartością nadrzędną i nie ratujcie za wszelką cenę skarbonki.

W każdej chwili, jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do policji . Numery alarmowe to 112 lub 997.

Powrót na górę strony