Wiadomości

BEZPIECZNE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH

Data publikacji 15.10.2013

We wtorek 15 października w godz. 14:00 – 17:00 we wszystkich powiatach woj. pomorskiego na wyznaczonych przejściach dla pieszych policjanci z ruchu drogowego obserwowali zachowania kierujących w pobliżu przejść dla pieszych. Tym, którzy  przestrzegali przepisów ruchu drogowego oraz wykazali się kulturą jazdy, umożliwiając bezpieczne przejście pieszym na drugą stronę jezdni, wręczane były latarki samochodowe.

We wtorek 15 października w godz. 14:00 – 17:00 we wszystkich powiatach woj. pomorskiego na wyznaczonych przejściach dla pieszych policjanci z ruchu drogowego obserwowali zachowania kierujących w pobliżu przejść dla pieszych. Tym, którzy  przestrzegali przepisów ruchu drogowego oraz wykazali się kulturą jazdy, umożliwiając bezpieczne przejście pieszym na drugą stronę jezdni, wręczane były latarki samochodowe.


Patronem medialnym akcji jest Dziennik Bałtycki. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno wśród kierujących, jak i pieszych. Wszyscy jednogłośnie podkreślali, że tego typu działania są potrzebne i z pewnością uwidacznianie pozytywnych i kulturalnych zachowań na drodze będzie przykładem dla wszystkich użytkowników dróg.  


Najczęściej powtarzanymi frazami były: „nie spodziewałem się takiej miłej niespodzianki”, „ bardzo fajna akcja”, „więcej takich działań”. Również piesi podchodzili do policjantów i dziękowali im za nadzór nad przejściami dla pieszych.        
            
W okresie jesienno-zimowym osoby piesze stanowią grupę uczestników ruchu drogowego szczególnie narażoną na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych. Zmrok zapada coraz wcześniej, pogorszeniu ulegają tez warunki atmosferyczne (gęsta mgła, deszcz, pierwsze przymrozki).

Na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszy wręcz „tonie” w mroku. Widoczny staje się dla kierowcy dopiero w światłach samochodu. Z drugiej strony podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową, najczęściej niewłaściwie szacując prędkość i odległość zbliżającego się pojazdu.   
             
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych ? Otóż wśród wypadków spowodowanych przez kierujących na pierwsze miejsce wysuwa się nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Jak to wygląda na drodze ? Niestety wciąż istnieje grupa kierujących, którzy nie zwracają uwagi na fakt zbliżania się do przejścia dla pieszych. W takiej sytuacji powinni oni zachować szczególną ostrożność, czyli zwolnić, sprawdzić, czy przez jezdnię nie przechodzi pieszy, a w razie takiej konieczności, zatrzymać się i przepuścić go. Zabronione jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych oraz bezpośrednio przed nimi. Absolutnym brakiem wyobraźni oraz odpowiedzialności wykazują się Ci kierujący, którzy nie zważając na to, że na pasie obok inny kierujący zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, decydują się na ominięcie stojącego pojazdu i … wtedy właśnie najczęściej dochodzi do tragedii. W takiej sytuacji  kierujący nie ma szans wyhamować przed pieszym; nie ma już ani czasu na właściwą reakcję, ani miejsca na zatrzymanie pojazdu.

Jednak to nie tylko kierowcy popełniają błędy. Głównym „grzechem” pieszych jest wchodzenie na jezdnię bez upewnienia się, że jest to bezpieczne, że nie nadjeżdża samochód. Często zapominają o tym, czego uczyli się będąc dziećmi – o rozglądaniu się przed wejściem na ulicę. W ten sposób nie dają szans ani sobie, ani kierowcom na uniknięcie wypadku.


Co zatem robić ? Przede wszystkim patrzeć i widzieć, a także zadbać o to, aby być widzianym. Zmrok, ciemne kolory ubrań, opady deszczu, czy mgła – to wszystko ogranicza widoczność. Jakikolwiek element odblaskowy znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo na drodze. Podczas, gdy kierowca jest w stanie zobaczyć pieszego w ciemnościach dopiero z odległości ok. 20 m, to przy używaniu przez pieszego odblasków dystans ten zwiększa się nawet do 150 m. To ogromna różnica, która może uratować życie, daje bowiem możliwość na zatrzymanie pojazdu przed pieszym, bądź tez jego ominięcie.         


Drugą kwestią jest uwaga na drodze. Dla pieszych będzie to upewnienie się, czy mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, dla kierujących natomiast zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego ważne jest także wzajemne zrozumienie i poszanowanie wszystkich grup uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma prawo do znajdowania się na drodze, poruszania się po niej, a przede wszystkich każdy z nas ma prawo do bycia na tej drodze bezpiecznym.

Powrót na górę strony