Wiadomości

POLICJANCI O PRZEPISACH NA „DWA KOŁA”

Data publikacji 10.03.2014

Okres wiosenny, zwłaszcza pogodne,  pełne słońca dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Taka aura sprzyja rowerowym przejażdżkom. W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów policjanci przypominają przepisy „na dwa koła”, apelują o ich przestrzeganie oraz zachowanie odpowiedzialności i zdrowego rozsądku zarówno przez młodych rowerzystów, jak i ich opiekunów.

 

 

Okres wiosenny, zwłaszcza pogodne,  pełne słońca dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Taka aura sprzyja rowerowym przejażdżkom. W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów policjanci przypominają przepisy „na dwa koła”, apelują o ich przestrzeganie oraz zachowanie odpowiedzialności i zdrowego rozsądku zarówno przez młodych rowerzystów, jak i ich opiekunów.

„Chcę pojechać do szkoły rowerem!”, „gdzie mój rower?”,  „wybieram się z kolegami na rowery” - takie i inne teksty z pewnością usłyszał w ostatnich dniach niejeden rodzic nastolatka chcącego wykorzystać pogodne dni i wolny czas na świeżym powietrzu.

Rekreacja na dwóch kołach to doskonała forma relaksu, a także wygodny i zdrowy sposób przemieszczania się nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również i dorosłych. Pierwsze rowerowe wycieczki są nie tylko doskonałą okazją do regeneracji po zimie naszego dwukołowego sprzętu, ale i odświeżenia wiedzy na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym rowerzystów.

W trosce o bezpieczną i bezkolizyjną jazdę rowerzystów policjanci z nowodworskiej jednostki przypominają podstawowe przepisy i zasady dotyczące ich uczestnictwa w ruchu drogowym.  

Przygotujmy nasze rowery właściwie do użytkowania. Zgodnie z prawem ruchu drogowego rower powinien mieć: z przodu jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej,   z tyłu - jedno światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, dzwonek lub inny sygnał alarmowy oraz sprawny, działający hamulec.

Do kierowania rowerem osoba powyżej 18 roku życia nie potrzebuje uprawnień. Osoby poniżej 18 roku życia mogą kierować rowerem jedynie posiadając kartę rowerową, a tę uzyskują dzieci, które ukończyły 10 lat i wykazały się niezbędnymi kwalifikacjami i wiedzą w trakcie egzaminu na kartę rowerową.  Oznacza to, że dzieci poniżej dziesiątego roku życia mogą jeździć rowerem wyłącznie pod opieką osób starszych. W takim przypadku i dziecko i opiekun mogą korzystać z chodnika.

Kierujących rowerem obowiązuje ruch prawostronny.

Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z
drogi dla rowerów i pieszych. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Należy pamiętać, że jadąc po ścieżce rowerowej trzeba zwracać uwagę na pieszych, gdyż ci mają tendencje do niekontrolowanych wtargnięć na pas dla rowerów. Lepiej wcześniej ostrzec pieszego używając dzwonka niż na niego wpaść.

W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeśli to nie jest
możliwe - z jezdni.

Kierujący rowerem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Należy pamiętać aby skręcając zawczasu sygnalizować manewr wyciągniętą ręką. Kierowcy samochodów muszą znać zamiary rowerzysty. Przed zmianą pasa upewnijmy się dwa razy czy można to zrobić.

Kierujący pojazdem, w rym również rowerem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

Policjanci przypominają, że rowerzystów obowiązują również wynikające z przepisów ruchu drogowego zakazy takie jak: jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, zakaz czepiania się pojazdów, zakaz jazdy rowerem po przejściu dla pieszych.

Policjanci apelują też o zachowanie zdrowego rozsądku w trakcie rowerowych przejażdżek.  Jeżdżąc po zmroku zaopatrzmy się w elementy odblaskowe. Nie jest to wymysł kodeksu ruchu drogowego – od tego może zależeć nasze życie! Rowerzysta wyposażony w odblask, kamizelkę odblaskową lub nawet latarkę jest widoczny dla kierowcy już z odległości około 120 – 160 metrów, co za tym idzie – kierowca ma możliwość zredukować prędkość auta, bezpiecznie go ominąć lub w porę wyhamować. 

Funkcjonariusze przypominają też rowerzystom, że choć przepisy nie nakładają na nich obowiązku korzystania podczas jazdy z kasku ochronnego, to korzystanie z niego może ustrzec ich przed poważnymi urazami.

W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów w rozpoczętym sezonie rowerowym, mundurowi apelują o odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym,  zgodne - nie tylko z przepisami, ale również zdrowym rozsądkiem. 

Powrót na górę strony