Wiadomości

PRZEMOC DOMOWA NIE MOŻE BYĆ BEZKARNA

Data publikacji 04.12.2014

Za kraty policyjnych celi trafiło wczoraj dwóch mieszkańców powiat nowodworskiego. Policjanci interweniowali wobec nich w związku z awanturami domowymi, jakie wszczynali wobec pozostałych domowników. Wobec innego, 33 –letniego mieszkańca powiatu podejrzanego stosowanie przemocy wobec rodziny prokuratura zastosowała wczoraj środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia mieszkania. Policjanci przypominają, że psychiczne lub fizyczne znęcanie się nad najbliższymi to przestępstwo, za które grozi kara nawet 5 lat więzienia.  Rodziny, zagrożone przemocą domową dodatkowo obejmowane są przez funkcjonariuszy i instytucje pomocowe procedurą niebieskiej karty. Pozwala to na diagnozowanie problemu, monitorowanie sytuacji konkretnej rodziny i wieloaspektową pomoc dla niej specjalistów z różnych dziedzin.

 

Za kraty policyjnych celi trafiło wczoraj dwóch mieszkańców powiat nowodworskiego. Policjanci interweniowali wobec nich w związku z awanturami domowymi, jakie wszczynali wobec pozostałych domowników. Wobec innego, 33 –letniego mieszkańca powiatu podejrzanego stosowanie przemocy wobec rodziny prokuratura zastosowała wczoraj środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia mieszkania. Policjanci przypominają, że psychiczne lub fizyczne znęcanie się nad najbliższymi to przestępstwo, za które grozi kara nawet 5 lat więzienia.  Rodziny, zagrożone przemocą domową dodatkowo obejmowane są przez funkcjonariuszy i instytucje pomocowe procedurą niebieskiej karty. Pozwala to na diagnozowanie problemu, monitorowanie sytuacji konkretnej rodziny i wieloaspektową pomoc dla niej specjalistów z różnych dziedzin.

Wczoraj przed godziną 13 – tą policjanci z nowodworskiej komendy zostali wezwani na interwencje domową do jednej z mniejszych miejscowości powiatu. Na miejscu zatrzymali 43 – latka, który będąc pod wpływem alkoholu był agresywny i wulgarny wobec żony. Agresja mężczyzny nie ustawała nawet w czasie doprowadzenia do policyjnej jednostki. Funkcjonariusze zastosowali wobec 43 – latka środki przymusu bezpośredniego i minioną noc 43 – latek spędził w policyjnej celi.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem w podobnych okolicznościach policjanci interweniowali wobec 45 – letniego mieszkańca powiatu. Mężczyzna też był nietrzeźwy i wyzywał, a nawet uderzył innego domownika. W związku z tym mundurowi doprowadzili go do policyjnej jednostki, gdzie trzeźwiał za kratami policyjnej celi.

Wobec obu mężczyzn funkcjonariusze wszczęli procedury „niebieskiej karty”. W związku z tym dotknięte przemocą domową rodziny objęte zostaną opieką nie tylko policjantów, ale i specjalistów z innych instytucji pomocowych. Oznacza to, że w najbliższym czasie w związku z zaistniałymi w domach mężczyzn sytuacjami spotkają się członkowie funkcjonujących w gminach zespołów interdyscyplinarnych, którzy w sposób indywidualny i wieloaspektowy rozpatrzą sytuację konkretnej rodzinny. W skład takich zespołów wchodzą dzielnicowi, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele centrum pomocy rodzinie, kuratorzy sądowi lub społeczni, fachowcy z zakresu psychologii, profilaktyki uzależnień, a w zależności od potrzeb – lekarze, prawnicy, sędziowie, pedagodzy szkolni i inni. Spojrzenie na sytuację rodzinną z tak wielu perspektyw pozwala na całościową diagnozę problemów i zaproponowanie adekwatnych do potrzeb form pomocy.

Policjanci przypominają: przemoc domowa to przestępstwo ścigane z urzędu. Za jej stosowanie grozi kara pozbawienia wolności nawet na okres 5 lat, a w przypadkach szczególnego okrucieństwa - nawet 10 lat. W tym roku do sądu trafiło już 12 aktów oskarżenia wobec sprawców przemocy domowej z powiatu nowodworskiego. Wobec kolejnego podejrzanego o to przestępstwo – 33 – latka z powiatu nowodworskiego, Prokuratura Rejonowa w Malborku zastosowała wczoraj środek zapobiegawczy  w postaci nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego na dwa miesiące.

Osobom dotknięty przemocą domową o różnym charakterze policjanci przypominają możliwe kanały kontaktu z nimi i innymi instytucjami pomocowymi.

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Kościuszki 10, 82-100 Nowy Dwór Gdański,

tel. 55 – 246 – 92 – 72 lub alarmowy 112  

 

801 12 00 02 – to numer telefonu interwencyjno-informacyjnego, na który mogą dzwonić oczekujące pomocy osoby pokrzywdzone przestępstwem w rodzinie.

Poradnia e-mailowa – niebieskalinia@niebieskalinia.info

Porady prawne – 022 – 666 – 28 – 50 (poniedziałki i piątki w godz. 17.00 – 21.00)

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE Z POLICJĄ W ZAKRESIE POMOCY OFIAROM PRZEMOCY RODZINNEJ W POWIECIE NOWODWORSKIM

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – 055 – 246 - 81 - 75

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna – 55 – 247 – 22 – 82

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej 55 – 261 – 33 - 02

MOPS Krynica Morska, ul. Górników 15a, Tel. 55 -620 -24 – 17

GOPS Sztutowo, ul. Gdańska 55, Tel. 55 247 – 71 – 09

GOPS Stegna, ul. Wojska Polskiego 12, Tel. 55 247 – 82 – 86

GOPS Ostaszewo, ul. Kościuszki 11,  Tel. 55 247 – 15 – 61

MGOPS Nowy Dwór Gdański, ul. Konopnickiej 19, Tel. 55  247 – 21 – 72

 

 

 

Powrót na górę strony