Wiadomości

Podsumowanie działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na ternie powiatu nowodworskiego

Data publikacji 10.01.2020

Od 1 lipca 2016 roku możemy korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy może skorzystać z mapy wchodząc na stronę internetową www.policja.pl, www.pomorska.policja.gov.pl. Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez policję. Od momentu działania KMZB na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim zanotowano 952 zagrożeń. W okresie od stycznia do grudnia 2019 roku zanotowano 297 zagrożeń z czego 27 zostały potwierdzone przez funkcjonariuszy, 8 zagrożeń zostało potwierdzonych przekazanych poza Policję oraz 21 zagrożeń zostało potwierdzonych wyeliminowanych. Za okres styczeń – grudzień 2018 roku zanotowano 411 zagrożeń z czego potwierdzono 142. Liczba naniesionych zagrożeń spadła o 28% w porównaniu z rokiem 2018.

W okresie od stycznia do grudnia 2019 roku zanotowano 297 zagrożeń z czego 27 zostały potwierdzone przez funkcjonariuszy, 8 zagrożeń zostało potwierdzonych przekazanych poza Policję oraz 21 zagrożeń zostało potwierdzonych wyeliminowanych.  Jest to 19% wszystkich zgłoszeń. W roku 2019 zanotowano 7 zagrożeń, które uznano jako żart/pomyłka, były to m.in. niestrzeżone przejście przez tory w m. Piaski, żebractwo, gdzie jako miejsce zagrożenia była zaznaczona Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim. Często też Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służyła do wyboru zagrożenia nieadekwatnego do opisu, gdzie opis stanowił informację dotyczącą niezadowolenia z pracy poszczególnych instytucji.

Największą liczbę naniesionych zagrożeń można odnotować przy zagrożeniu z kategorii przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie. Na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono po 66 miejsc zagrożonych w obu przypadkach. Pomimo, że zagrożenia z danej kategorii zostały potwierdzane, patrole ruchu drogowego w ramach codziennej służby kierowane są we wskazane miejsca i dążą do wyeliminowania danego zagrożenia. W kategorii niewłaściwa infrastruktura drogowa zostało naniesionych 23 zagrożeń z czego zostało potwierdzonych 4, również 4 zostały potwierdzone wyeliminowane natomiast 6 zagrożeń zostało potwierdzonych przekazane poza Policję. Każde ze zgłoszeń dotyczące niewłaściwej infrastruktury jest sprawdzane przez funkcjonariuszy ORD. W momencie potwierdzenia zgłoszenia, kierownik ORD występuje z wnioskiem do odpowiedniego zarządcy drogi.W 2019r. sporządzono 1 wniosek do zarządcy drogi w sprawie nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej mającej wpływ na bezpieczeństwo pieszych, mi.in. wprowadzono dodatkowe oznakowanie pionowe przy przejściu dla pieszych w Krynicy Morskiej ul. Gdańska przy szkole. Sporządzono 3 wnioski do zarządców dróg w sprawie zmiany organizacji ruchu lub wdrożenia nowych rozwiązań mających wpływ na bezpieczeństwo pieszych, z czego 2 wnioski zostały odrzucone, 1 wniosek oczekuje na realizację. W 2019r. sporządzono 1 wniosek do zarządcy drogi w sprawie nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej mającej wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów, z czego 1 wniosek oczekuje na realizację. Sporządzono 3 wnioski do zarządców dróg w sprawie zmiany organizacji ruchu lub wdrożenia nowych rozwiązań mających wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów, 3 wnioski oczekują na realizację. Kolejną kategorią najczęściej zaznaczaną na mapie było zagrożenie dzikie wysypiska śmieci. Na mapę naniesiono 18 miejsca zagrożonych, z czego 6 zgłoszeń zostało potwierdzonych a 3 zgłoszenia zostały potwierdzone wyeliminowane.

Wszystkie nanoszone zagrożenia są dokładnie weryfikowane przez funkcjonariuszy, a na spotkaniach ze społeczeństwem omawiane są zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Funkcjonariusze podczas codziennej służby i sprawdzania miejsc zagrożonych dążą do wyeliminowania zaznaczanych zagrożeń.

Przypominamy jednak, że aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji ani do opisywania niezadowolenia z pracy poszczególnych instytucji. Jeżeli jesteśmy świadkami wykroczenia czy przestępstwa należy złożyć odpowiednie zawiadomienie w najbliższej jednostce Policji.

Powrót na górę strony