Wspólne patrole z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej
Już od tygodnia nowodworskich policjantów wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Funkcjonariusze wspólnie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach i stosują się do decyzji i zaleceń służb sanitarnych.
Od kilku dni nowodworskich policjantów wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wspólne patrole mają za zadnia sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego policjantów i żołnierzy z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi nawiązują kontakt z osobami objętymi kwarantanną, korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Kontrolowane osoby najczęściej wyglądają przez okno lub wychodzą np. na balkon po to, by funkcjonariusze mogli je zobaczyć i potwierdzić stosowanie się do kwarantanny domowej. Podczas kontroli i rozmowy, policjanci pytają osoby kontrolowane o samopoczucie oraz czy potrzebują jakiejkolwiek pomocy.
Przypominamy!
Kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu Wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. Policjanci w takiej sytuacji informują ponadto Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 tys. zł. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku nieumyślności lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.