Podsumowanie działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu nowodworskiego
Od prawie 5 lat możemy korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy z nas może skorzystać z mapy wchodząc na stronę internetową www.policja.pl a także www.pomorska.policja.gov.pl Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie a następnie jest weryfikowane przez policję. W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu zanotowano 292 zagrożenia z czego 63 zostało potwierdzonych, potwierdzonych wyeliminowanych oraz potwierdzonych przekazanych poza Policję. Jak co roku największą ilość zagrożeń odnotowaliśmy w kategorii przekraczania dozwolonej prędkości. Przypominamy jednak, że aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji ani do opisywania niezadowolenia z pracy poszczególnych instytucji. Jeżeli jesteśmy świadkami wykroczenia czy przestępstwa należy zgłosić to telefonicznie na numer alarmowy 112 lub złożyć odpowiednie zawiadomienie w najbliższej jednostce Policji.
W okresie od stycznia do grudnia 2020 roku na terenie powiatu nowodworskiego zanotowano 292 zagrożenia z czego 31 zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy, 13 zagrożeń zostało potwierdzonych przekazanych poza Policję oraz 19 zagrożeń zostało potwierdzonych wyeliminowanych. W ubiegłym roku zanotowaliśmy również 16 zagrożeń, które uznano za żart/pomyłka, były to m.in. nielegalne rajdu samochodowe, gdzie z opisu wynikało, że w godzinach wieczornych osoby jeżdżą na rolkach bez odblasków, przekraczanie dozwolonej prędkości, a z opisu wynikało, że są ubytki w jezdni czy też miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej i akty wandalizmu, a z opisu chodziło o nieprzestrzeganie nałożonych obostrzeń związanych z COVID-19. Pomimo nieprawidłowego wyboru zgłoszenia, funkcjonariusze dokonywali sprawdzenia wskazanych miejsc.
Największą liczbę naniesionych zagrożeń odnotowaliśmy przy zagrożeniu z kategorii przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym oraz nieprawidłowego parkowanie. W trakcie pełnionej służby funkcjonariusze sprawdzają wszystkie zagrożone miejsca i dążą do wyeliminowania zaznaczanych zagrożeń. Kontrola miejsc odbywa się codziennie lub co kilka dni. Przy potwierdzeniu zagrożenia, kontrola może zakończyć się na miejscu lub może zostać sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.
Przypominamy jednak, że aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji ani do opisywania niezadowolenia z pracy poszczególnych instytucji. Jeżeli jesteśmy świadkami wykroczenia czy przestępstwa należy zgłosić to telefonicznie na numer alarmowy 112 lub złożyć odpowiednie zawiadomienie w najbliższej jednostce Policji.