Co powinniśmy wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci
Internet w ogólnym znaczeniu to sieć komputerowa, czyli wiele połączonych ze sobą komputerów. Pierwsze połączenie internetowe, które trwało 1 minutę, nastąpiło w sierpniu 1991r. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Prawie każdy z nas ma dostęp do Internetu, z domu, ze szkoły, z pracy, czy nawet będąc na spacerze. Używamy do tego komputerów, laptopów, telefonów, tabletów czy też zegarków. Internet stał się ogólnodostępny a co za tym idzie, czyhają na nas niebezpieczeństwa z bycia „w sieci”.
Jak mądrze i bezpiecznie korzystać z Internetu? Pamiętajmy, że „będąc w sieci” obowiązują nas zasady grzecznego zachowywania się w społeczności internetowej. Nazywa się to netykietą Najważniejsze zasady netykiety to:
- bądź kulturalny,
- bądź odpowiedzialny za to, co piszesz,
- nie kradnij,
- nie bądź wścibski,
- szanuj czas innych,
- nie śmieć,
- nie rozsyłaj wirusów,
- nie pisz samymi wielkimi literami,
- nie spamuj (nie wysyłaj niechcianych lub niepotrzebnych wiadomości e-mail)
Pamiętaj również, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszyscy użytkownicy Internetu pozostawiają za sobą ślady. Są one nieuniknione. Każdy użytkownik ma przypisany numer IP, czyli unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom w sieciach komputerowych. Za każdym razem, gdy korzystamy z sieci pozostawiamy takie ślady jak data i godzina odwiedzin stron internetowych, dane urządzenia, z którego korzystamy, z jakiego systemu operacyjnego i przeglądarki, zapytania kierowane w przeglądarce internetowej a także geolokalizację.
To, że nie jesteśmy anonimowi, to nie oznacza, że nie mamy chronić swojej prywatności. Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Ktoś może je wykorzystać to złych celów. Jeśli publikujesz jakieś zdjęcia, ustaw tak, aby widzieli je tylko Twoi znajomi. Pamiętaj, że zdjęcia zamieszczane w Internecie nie znikają. Zastanów się kilka razy, czy oby na pewno chcesz coś umieścić.
Korzystając z forum dyskusyjnego, czatu czy podczas rozmowy z graczami, pamiętaj aby nie ufać wszystkim. Nigdy nie można do końca ufać osobom poznanym w sieci. Nie spotykaj się z tymi osobami, a jeżeli ktoś proponuje spotkanie, to od razu należy o tym fakcie poinformować osoby dorosłe. Należy pamiętać jednak, że aby móc korzystać z popularnych portali społecznościowych musimy mieć ukończone 13 lat.
Dostęp do Internetu pomaga również w graniu w przeróżne gry komputerowe. O czym należy pamiętać? O tym, że każda gra ma specjalne oznaczenia, informujące o minimalnym zalecanym wieku graczy bądź rodzaju treści jaką możemy spodziewać się w grze, które nazywają się numerami PEGI. Są to między innymi:
itp. wskazuje jednocześnie na minimalny wiek użytkowników
Gra zawiera elementy i obrazy przemocy
Gra zawiera elementy wulgarnego języka, przekleństwa
Treść gry może być przerażająca dla małych dzieci
Gra przedstawia nagość lub odniesienia seksualne
Gra pokazuje korzystanie z używek lub zawiera odwołania do nich
Gra zawiera elementy dyskryminacji lub materiały, które mogą do niej zachęcić
Gra zachęca lub uczy hazardu
Akcja gry toczy się online z udziałem innych użytkowników. Może mieć to wpływ na przebieg i akcję gry
Niestety coraz częstsze korzystanie z Internetu prowadzi również do hejtu. Hejt w sieci jest bardzo trudnym i w miarę świeżym tematem. Dotyka coraz większą ilość dzieci i młodzieży. Jest zjawiskiem, którego łatwo można stać się nie tylko ofiarą ale i sprawcą. Hejt może być napisany, może przybrać formę grafiki (memy) a także może przybrać formę obraźliwego filmu. Mowa nienawiści w sieci prowadzi do przykrych konsekwencji w życiu realnym takich jak zaniżenie poczucia własnej wartości, autoagresji, czy też do myśli samobójczych. Dlatego pamiętaj o netykiecie, o chronieniu swojej prywatności a w szczególności nie umieszczaniu wszystkich swoich zdjęć a tym bardziej nie wysyłaniu zdjęć obcym, a co najważniejsze traktuj wszystkich tak, jakbyś sam chciał być traktowany.
Pamiętaj aby korzystać z Internetu mądrze i pod nadzorem osób dorosłych.