Wiadomości

Trwa kampania społeczna „Rowerowy maj” - Apelujemy o ostrożność

Data publikacji 12.05.2021

Z początkiem maja na terenie powiatu nowodworskiego, rozpoczęła się kolejna edycja kampanii społecznej pn. „Rowerowy maj”. Kampania ta, poprzez zabawę zachęca do wybierania aktywnego środka transportu podczas podróży do szkoły lub przedszkola.

Za oknem wiosna. Pogoda nie do końca ładna, ale to nie przeszkodziło w tym, aby przedszkolaki i uczniowie z naszego powiatu wzięli udział w kolejnej edycji kampanii „Rowerowy maj”. Kampania ta ma na celu promowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych. Poprzez zabawę popularyzuje rower jako środek transportu oraz ma na celu uczyć dobrych nawyków.

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody. Natomiast w przypadku, gdy placówka funkcjonuje w trybie zdalnego nauczania, za podróże punktowane w rywalizacji uznaje się przejazdy do dowolnego celu (rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach), które trwają minimum 30 min.

Pamiętajmy jednak o niektórych zasadach, które obowiązują rowerzystów:

  1. Rowerzysta jest również uczestnikiem ruchu.
  2. Rowerzysta jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów.
  3. Kierującemu rowerem zabrania się jazdy obok innego rowerzysty, chyba że nie utrudnia i nie zagraża to bezpieczeństwu w ruchu drogowym
  4. Dziecko do lat 10 kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku!!
  5. Rodzicu pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko nie skończyło 10 lat może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej!!!
  6. Jeżeli dziecko ma ukończone 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach, ale musi posiadać Kartę Rowerową.
  7. Nie przejeżdżamy na rowerze przez przejście dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać, zejść z roweru, rozejrzeć się i dopiero bezpiecznie przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni.
  8. Gdy chcemy jechać rowerem – załóżmy kask ochronny.
  9. Pamiętajmy aby nasz rower był sprawny technicznie.

Rodzicu – Pamiętaj o bezpieczeństwie swojego dziecka.

Apelujemy o szczególną ostrożność i życzymy sukcesów.

 

Powrót na górę strony