Bezpiecze wakacje

Bezpieczne wakacje

             

Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajmy uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku. Zapoznajmy się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pozwolą nam spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

INFORMUJ GDZIE JESTEŚ

Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!

NIE ŚCIĄGAJ NA SIEBIE UWAGI ZŁODZIEI

Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.

BĄDŹ ROZWAŻNY I ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ W POCIĄGU

Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj – napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam – zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ

Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.

CHROŃ SWOJE RZECZY PRZED KRADZIEŻĄ

Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli będąc na plaży chcesz wykąpać się w morzu - nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w takich miejscach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ PODCZAS IMPREZY

Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny” strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!

POWIEDZ „NIE !” ALKOHOLOWI I NARKOTYKOM

Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin na studiach jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

Wakacje to również okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel–mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!

BĄDŹ OSTROŻNY W KONTAKTACH Z NIEZNAJOMYMI

Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

ZACHOWAJ BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WYCIECZKI ROWEROWEJ

Jedną z możliwości aktywnego wypoczynku wspólnie z dziećmi, stanowią wycieczki rowerowe. Jest to frajda nie tylko dla maluchów, ale również doskonały wypoczynek dla rodziców. Oczywiście przed taką wyprawą należy bardzo dokładnie rozważyć kwestie bezpieczeństwa dzieci i wytłumaczyć im wszystkie konieczne do stosowania zasady bezpieczeństwa. Maluchy, które jeszcze same nie jeżdżą, przewozi się w specjalnych do tego celu skonstruowanych fotelikach. Takie wyposażenie powinno być zrobione na wysokim poziomie i z wysokiej jakości materiałów. Przed wycieczka koniecznie należy sprawdzić stan techniczny rowerów jak i samego fotelika. Większe dzieci jeżdżą już na własnych rowerach. Bezpieczeństwo dziecku zapewnia kolejność usytuowania członków rodziny w peletonie. To osoba dorosła powinna znajdować się na jego początku jak i na końcu.

BĄDŹ BEZPIECZNY W WODZIE

Lato to czas nierozerwalnie związany z wypoczynkiem nad wodą. Znaczna większość osób, wybiera właśnie taką formę spędzania wolnego czasu. Wybieramy się najczęściej nad morze, jak również chętnie decydujemy się na wypoczynek nad jeziorem. Należy pamiętać, że woda jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci. U małych dzieci niebezpieczeństwo najczęściej związane jest z nieświadomością zagrożenia, u większych, głównie z nierozważnością czy lekkomyślnością.

Lato to czas kiedy w wodzie maluchy mogą spędzać najwięcej czasu. Jednak należy pamiętać, że małe dzieci, nawet takie, które potrafią już pływać, mogą pozostawać w wodzie tylko przy stałej opiece osoby dorosłej. Niestety dla najmniejszych pociech nawet kilkucentymetrowa woda może stwarzać zagrożenie. Więc jeśli mamy do dyspozycji jedynie dmuchany basen w ogrodzie, nie powinniśmy uważać, że możemy w nim spokojnie zostawić maluchy. Dlatego też rozmaite środki bezpieczeństwa będą mile widziane nawet w przydomowym baseniku. Koła ratunkowe i dmuchane rękawki, są dzisiaj bardzo ładne, kolorowe i atrakcyjne dla dzieci, więc z chęcią je zakładają. Należy wpajać dzieciom zasady postępowania nad wodą i nawet w przydomowym baseniku nie pozwalać na zdejmowanie bezpiecznych „zabawek”.

Nad morzem woda jest szczególnie niebezpieczna. Nie chodzi o samą jej głębokość, ale o działanie fal, które z łatwością mogą znieść małe dziecko. Praktycznie po kilku chwilach malec orientuje się, że jest w zupełnie innym otoczeniu. Na plaży więc bardzo łatwo o zgubienie się dziecka, nie tylko w tłumie plażowiczów, ale właśnie w wodzie. Ponadto fale mogą „przykryć” dziecko i chociaż nie ma zakazu kąpieli, to najmniejsze dzieciaki są narażone na ich działanie. Należy wypoczywać jedynie na plażach strzeżonych. Jednak najważniejsze jest wprowadzenie zasad zabawy nad wodą, jak: zakaz samodzielnego wchodzenia do morza, zakaz samodzielnego oddalania się, zakaz samodzielnego pływania na materacach dmuchanych, itp.

PAMIĘTAJ! NIE WOLNO KĄPAĆ SIĘ:

 • gdy wywieszona jest czerwona flaga;
 • dzieciom do lat 7 bez opieki dorosłych;
 • w miejscach objętych zakazem, w pobliżu mostów, portów, przystani i obiektów pływających
 • będąc pod wpływem alkoholu oraz bezpośrednio po jedzeniu i intensywnym opalaniu;

PILNUJ DZIECKA W TŁUMIE

W atrakcyjnych turystycznych miejscowościach, dziecko szybko może się czymś zainteresować. Najczęściej w takim przypadku oddala się od rodziców, podążając za przedmiotem swoich obserwacji. Z naszej strony wystarczy kilka chwil nieuwagi, aby nasza pociecha zniknęła nam z pola widzenia. W tłumie niestety niełatwo o odnalezienie dziecka.

Aby uchronić się przed wyjątkowo stresującą sytuacją, jaką jest zagubienie się dziecka, powinniśmy już przed wakacjami wprowadzać pewne zasady postępowania. Powinny one dotyczyć nie tylko czasu podczas wakacji, ale również wyjść, na przykład do supermarketów, na miasto, czy wszelkich innych miejsc, gdzie dziecko może szybko się czymś zainteresować i oddalić w tłumie. Najlepszą zasadą jest ustalenie konieczności informowania rodzica o tym, że dziecko chce się oddalić. Jeżeli spacerujemy w tłumie ludzi warto też dziecko trzymać za rękę, ponieważ może się łatwo zgubić. Dodatkowe środki ostrożności to stosowanie na przykład odpowiednich ubrań. Jaskrawo, kolorowo i specyficznie ubrany maluch, będzie o wiele łatwiejszy do odnalezienia. Ponadto można zakupić specjalną opaskę, na której umieszcza się dane adresowe bądź numer telefonu do kontaktu.

ZABEZPIECZ SWÓJ SAMOCHÓD

 • Pojazdy parkuj na parkingach strzeżonych i w miejscach do tego celu wyznaczonych. Nie „chowaj” auta w lesie.
 • Mierzeja Wiślana jest parkiem krajobrazowym i wjazd na teren lasu jest zabroniony pod groźbą kary.
 • Nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych rzeczy ani ubrań. Rzeczy zbędne na plaży schowaj w bagażniku. Nie zapominaj o radioodbiorniku.
 • Włącz alarm lub załóż blokadę, zamknij szyby i drzwi samochodu.
 • Twój urlop to czad rekreacji, więc jeżeli nie musisz jechać na plażę autem, pójdź na piechotę.

ZADBAJ O BEZPIECZNĄ KWATERĘ

 • Wychodząc na plażę nie pozostawiaj otwartych okien i drzwi w miejscu zakwaterowania.
 • Wartościowe przedmioty takie jak: biżuteria, pieniądze, sprzęt audio i foto postaraj się zabezpieczyć we właściwy sposób.
 • Na zewnątrz nie pozostawiaj markowych ubrań i butów.
 • Po zamknięciu kwatery klucz zdeponuj w recepcji lub u zaufanej osoby. Nie zabieraj go na plażę i nie chowaj pod wycieraczkę.
 • Wychodząc na plaże poproś zaufaną osobę, aby zwróciła uwagę na obcych.
 • Nie eksponuj swojego majątku.
 • Dokumenty osobiste, karty bankomatowe i telefon komórkowy schowaj tak, aby nie kusiły złodzieja.
 • Wymagaj ochrony swojego mienia od gospodarza kwatery.

WAŻNE NUMERY TELEFONÓW:

Posterunek Policji w Stegnie
47 74 39 455,

47 74 39 456

Posterunek Policji w Sztutowie
47 74 39 459

47 74 39 461

kom. 882-353-024


Posterunek Policji w Krynicy Morskiej
47 74 39 452
47 74 39 451


Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim
47 74 39 222

 

Numer alarmowy dla użytkowników tel. komórkowych *112

Numer ratunkowy WOPR 0601 100 100

 

Powrót na górę strony