Dziecko - pasażer

Dziecko-pasażer

Przewożenie dzieci w samochodzie przepisy

Do niedawna w trakcie przewożenia dzieci w samochodzie znaczenie miał nie tylko wzrost, ale także wiek dziecka. Obecnie zagadnienie te zostało unormowane w nieco inny sposób. Jeżeli decydujemy się na przewożenie dziecka samochodem obecnie musimy pamiętać, że aktualnie musimy przewozić naszą pociechę w foteliku lub podstawce / siedzisku jeżeli jest wzrostu do 150 centymetrów. Co ciekawe, nie ma znaczenia wiek dziecka. Jednak również w tym przypadku obowiązuje pewien wyjątek, o którym warto pamiętać. Dotyczy ona wagi dziecka. Jeżeli nasza pociecha ma powyżej 135 centymetrów i waży ponad 36 kilogramów ustawodawca dopuszcza przewożenie bez fotelika, na tylnym siedzeniu w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Przewożenie dziecka w samochodzie – są też dodatkowe wyjątki

Ustawodawca dopuszcza rezygnację z fotelika w kilku innych sytuacjach. Obowiązek stosowania fotelika nie obowiązuje przede wszystkim w pojazdach pogotowia ratunkowego, policji, straży granicznej, straży pożarnej, ale także straży miejskiej. Ponadto do tego grona należą także taksówki. Jednak w tym przypadku jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie możemy poprosić o podesłanie pojazdu z fotelikiem. Coraz więcej korporacji dopuszcza taką możliwość.

Jeżeli przewozimy większą liczbę dzieci także możemy zrezygnować z fotelika. Dzieje się tak w momencie gdy na tylnej kanapie mieszczą się tylko dwa foteliki. Jeżeli taka sytuacja zaistnieje, między tymi fotelikami możemy przewozić dziecko zapięte w pasy bezpieczeństwa. Warunek jest tylko jeden. Musi mieć ukończone trzy lata. Jeżeli nasze dziecko cierpi na schorzenia wykluczające użycie fotelika, możemy z niego zrezygnować jeżeli posiadamy zaświadczenie lekarskie. W takiej sytuacji należy jednak dziecko przypiąć pasami bezpieczeństwa.

Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów możemy dostać mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych.

 

  • Plik
Powrót na górę strony