Bezpieczny Senior - Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim

Bezpieczny Senior

Bezpieczny Senior


Nowodworscy policjanci ostrzegają przed oszustami wykorzystującymi łatwowierność starszych osób. Przestępcy tacy działając szybko i zdecydowanie, bez skrupułów wykorzystują wiek pokrzywdzonych i ich niejednokrotnie trudną sytuację materialną. Podszywając się pod lekarzy, pracowników opieki społecznej, przedstawicieli gminy, urzędów i instytucji społecznych - najpierw wzbudzają zaufanie w seniorach, a następnie okradają ich mieszkania. Aby nie paść ofiarą takiej kradzieży należy zachować szczególną ostrożność i ograniczyć zaufanie wobec nieznajomych pukających do naszych drzwi.

Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami, sprzedaż artykułów przemysłowych, urządzeń leczniczych, powołując się na osoby urzędowe jak: pracownicy ZUS-u, urzędu skarbowego, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji. Działający w ten sposób złodzieje – to w wielu przypadkach kobiety, których twarz wzbudza sympatię, a przyjazny uśmiech i ciepły głos usypiają instynkt zachowawczy w starszych ludziach. Nieuczciwe zamiary tuszują miłą aparycją, wzbudzającym zaufanie wyglądem, kulturalnym zachowaniem i pełną empatii rozmową. Zanim ofiary zdążą zorientować się że padają ofiarą zaplanowanej, pozbawionej skrupułów manipulacji – zostają okradzione z cennych przedmiotów, dokumentów i pieniędzy.

Szczególnym przypadkiem tego typu przestępstw jest oszustwo lub kradzież „na wnuczka”. Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary

W przestępstwach „na wnuczka” – przeważnie sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny). Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, np. że są w hipermarkecie lub na giełdzie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot po bardzo okazjonalnej cenie. W związku z tym proszą o pożyczkę pieniężną. Oszuści dzwoniąc ponownie twierdzą, że nie mogą przyjechać po pieniądze wysyłając po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności do osób starszych, samotnie mieszkających i wszystkich, którzy takie osoby mogą znać – aby zachować ostrożność i ograniczone zaufanie wobec pukających do drzwi nieznajomych. Trzeba pamiętać, aby w każdym z takich przypadków zidentyfikować osobę, która puka do naszego mieszkania. Poprosić o dokument potwierdzający, że jest ona przedstawicielem instytucji, na którą się powołuje. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania i zaproponujmy ponowną wizytę w innym wcześniej umówionym terminie. My możemy w tym czasie sprawdzić instytucję, zapewnić sobie obecność drugiej zaufanej osoby czy powiadomić policję o swoich podejrzeniach

Osoby, które zaobserwują w swoim otoczeniu niepokojące sygnały mogące świadczyć o aktywności domowych złodziei np: nieznajomych pukających do drzwi, wypytujących o mieszkańców okolicy, oferujących darmowy sprzęt leczniczy lub wygraną w loterii i inne tego typu zachowania - proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Nowym Dworze Gdańskim, tel.: 055 – 246 – 92 - 22 , 055 – 246 – 92 -30. Informacje można też przekazać anonimowo za pośrednictwem poczty elektronicznej: djablonski@pomorska.policja.gov.pl W całym kraju działa telefon: 997 i 112.